Czym oraz kiedy powinniśmy przepajać niemowlę?

Czym oraz kiedy powinniśmy przepajać niemowlę?

Dopajanie niemowlaka

Nie da się ukryć, że dopajanie niemowlaka jest tematem, który budzi wiele dyskusji. Czy jednak konieczne jest dopajanie niemowlęcia, które jest karmione piersią? Ile powinien płynu wypijać niemowlak oraz co mu powinniśmy podać? Czy lepsze będą soki dla dzieci, woda, a może herbatka dla dzieci? O tym, czy dopajanie niemowlaka jest w ogóle konieczne, oczywiście decyduje wiek dziecka oraz sam sposób jego karmienia. Dla karmiących piersią mam problem się pojawia dopiero, gdy nadchodzi czas na poszerzenie diety niemowlaka. Dla butelkowych mam – znacznie wcześniej.

Ciało noworodka składa się w 85 procentach z wody. Jest ona tak naprawdę wydalana ze stolcem, moczem, przez płuca oraz przez skórę. Trzeba zatem dziecko staje dopajać, aby uzupełnić ubytki wody, ponieważ odwodnienie jest niesamowicie groźne dla dziecka.

Niemowlak, który ważny mniej niż dziesięć kilogramów potrzebuje jakiegoś 1 litra dziennie płynów.

Czym powinniśmy dopajać niemowlaka?

O dopajaniu dodatkowym niemowlaka musimy pamiętać, szczególnie jeśli karmimy modyfikowanym mlekiem. Podczas upałów każdy maluszek sztucznie karmiony dostawać powinien dodatkowo także coś do picia. Przez pierwsze cztery miesiące życia dziecko może być przepajane specjalnie przygotowaną wodą mineralną. Nie powinniśmy do nich dodawać glukozy, ponieważ cukier w pewnym stopniu oszukuje głód. Dlatego też maluch po wypiciu słodkiej wody odmówi już zjedzenia posiłku.

Na przykład sok własnoręcznie wyciskany na przykład z marchwi podać można malcowi jedynie, gdy mamy pewność, że warzywa pochodzą z kontrolowanych upraw oraz nie są skażone żadnymi pestycydami. Jeśli nie mamy tej pewności, lepiej nie ryzykujmy oraz kupmy w sklepie soczek.

Niemowlęta pić powinny soczki, które są przeznaczone dla nich specjalnie. Proces produkcji takowych napojów poddany jest ścisłej kontroli, a warzywa i owoce są przebadane na obecność ciężkich metali, pleśni oraz pestycydów.

Maluszek może je pić z butelki ze smoczkiem, a później, gdy już siedzi, ze specjalnego tak zwanego kubka-niekapka.

Musimy także wiedzieć, że niemowlakowi śmiało możemy podawać również ziołowe herbatki. Idealnie nadają się te z koperku oraz z rumianku. Dozwolone są one już od pierwszego miesiąca życia. Od piątego miesiąca możemy mu serwować także herbatki ziołowe-owocowe, soki warzywne jak i także soki owocowe. Idealne nadają się soki jabłkowe, marchwiowe, a później również z winogron, malin czy też właśnie z dzikiej róży.

Winter obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Bartek