Czy warto podawać dzieciom herbatę?

Czy warto podawać dzieciom herbatę?

Kofeina i teina to ta sama substancja chemiczna, o identycznym oddziaływaniu biochemicznym na organizm ludzki. Oddziaływanie kofeiny na organizm dzieci nie jest w pełni zbadane, podejrzewa się jednak, że wywiera ona niekorzystny wpływ na rozwijający się układ nerwowy. Z tego powodu nie zaleca się nie tylko podawania dzieciom kawy, ale także częstego podawania im herbaty. Herbatę czarną lub zieloną powinna więc zastąpić w ich diecie owocowa herbatka dla dzieci. Nie zaleca się także podawania dzieciom niektórych rodzajów w pełni bezpiecznych dla osób dorosłych herbatek ziołowych.

Herbata a zdrowie dzieci

Kofeina zaburza sen i wywołuje u dzieci nadmierną aktywność ruchową oraz zmiany behawioralne, prawdopodobnie zaburza też rozwój układu nerwowego. Dzieci przed 10 rokiem życia powinny całkowicie z niej zrezygnować. Zawartość kofeiny nie jest jednak jedyną przyczyną, dla której nie warto podawać dzieciom herbaty. Herbata posiada właściwości diuretyczne (moczopędne), przyczynia się więc do odwadniania organizmu. Odwadnia także śluzówkę gardła, mimo właściwości bakteriobójczych może więc sprzyjać powstawaniu infekcji. Gorzki smak herbaty nie odpowiada wielu dzieciom, słodzona herbata jest jednak w oczywisty sposób niezdrowa, sprzyjając próchnicy i coraz powszechniej występującej otyłości dziecięcej. Herbata z cytryną może natomiast zawierać toksyczne związki glinu.

Czym zastąpić herbatę?

Odpowiednia dla dzieci jest niemal każda herbatka owocowa (np. malinowa) i wiele ziołowych. Szczególnie łagodna i lubiana przez dzieci jest herbatka z rumianku. Dzieciom podawać można także herbatkę z mięty, która łagodzi dolegliwości żołądkowe. Dzieciom ząbkującym poleca się napar z szałwii. Właściwości uspokajające ma w pełni bezpieczny napar z melisy. Wiele witamin zawiera pozbawiona kofeiny herbatka rooibos. Pamiętać trzeba przy tym, że każda herbatka dla dzieci powinna być lekko przestudzona. Nie chodzi tu tylko o ryzyko oparzeń – gorące napoje są niezdrowe dla nabłonka przełyku.

Herbatki dla dzieci na przeziębienie

Prawidłowe nawodnienie organizmu to jeden z najskuteczniejszych leków na przeziębienie i grypę. Chore dziecko nie może pić jednak zimnych napojów – najlepszym rozwiązaniem są więc duże ilości ziołowych i owocowych herbatek. Wiele herbat owocowych zawiera duże ilości witaminy C, która pomaga w walce z przeziębieniem – należą do nich herbatka z dzikiej róży, z hibiskusa i z żurawiny. Niektóre z nich doskonale rozgrzewają – właściwości rozgrzewające ma herbatka malinowa i napar z lipy. Do herbatek na przeziębienie warto dodawać przyprawy o właściwościach bakteriobójczych – należą do nich imbir, cynamon i goździki. Delikatnym, ale skutecznym środkiem pomagającym w walce z gorączką jest napar z rumianku.

Winter obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Bartek